Czym są bitcoiny?

Bitcoiny zdobyły ogromną popularność na przestrzeni ostatnich kilku lat. Wielu ludzi zaczęło inwestować w tę walutę Internetu, która wydaje się nie posiadać żadnych granic i jest dostępna w każdym zakątku świata, dzięki obrotom Internetowym. Każdy słyszał o bitcoinie, ale czy tak naprawdę każdy wie, czym jest ta waluta? Bitcoin jest walutą (a dokładniej kryptowalutą) powstałą w Internecie.

Działa on w sieci P2P, dzięki czemu nie jest kontrolowany przez jakiekolwiek służby oraz nikt nie sprawuje nad nim władzy. Na dobrą sprawę bitcoin nie posiada żadnego właściciela ani osoby zarządzającej nim. Znamienne jest to, że bezpośrednio nikt nie czerpie z bitcoina bezpośrednich zysków.

Bardzo dobre i sensowne są również zabezpieczenia wprowadzone w bitcoinach: każda zmiana w protokole waluty musi zostać zaakceptowana przez większą ilość użytkowników waluty. Za pomocą bictoina możemy prowadzić transakcje i wszelkiego rodzaju operacje finansowe, polegające na zakupie dóbr. Wirtualne pieniądze nie mogą być w żaden sposób skonfiskowane przez rząd, czy też bank, ponieważ posiadanie bitcoina jest równoznaczne ze stuprocentową gwarancją tego, że jest to nasza własność.

Dużo częściej zaczyna mówić się o bitcoinie jako pieniądzu. Ponieważ z definicji pieniądz to środek wymiany gospodarczej, ogólnie zaakceptowany przez społeczeństwa, podobnie sprawa ma się z bitcoinem. Jego również możemy wykorzystać do zakupienia interesujących nas towarów, a także ma on swoją ustaloną wartość.

Właśnie ta wartość ustalana jest w całości przez wolny rynek, jest odporny na inflację i niezależny od banków. Wszystko to sprawia, że jest to coraz bardziej atrakcyjny środek płatniczy, zwłaszcza, że pozwala zachować anonimowość.