Dom z kamienia w Portugalii

www.prapa.pl

Casa do Penedo, czyli dom z kamienia, jest bardzo oryginalnym zabytkiem architektury, usytuowanym pomiędzy Celorico de Basto oraz Fafe, w północnej Portugalii. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że zbudowany został z czterech głazów, które służą jako fundament, ściany i sufit domu.

Obok kamieni do budowy użyto cementu i bambusowych elementów. Inżynier, który przeprowadził budowę Casa do Penedo, pochodził z Guimarães.

Trwała ona około dwóch lat i zakończyła się w 1974 roku. Początkowo rezydencja była zamieszkana przez właścicieli pełniąc rolę domku letniskowego.

Obecnie mieści się tam małe muzeum pamiątek i fotografii dotyczących Casa do Penedo. Chociaż budynek znajduje się w pobliżu farmy wiatrowej, to wewnątrz domu próżno szukać energii elektrycznej.

Budowla jest kuloodporna, a właściciele mieli do dyspozycji kominek oraz basen, jednakże zrezygnowali z zamieszkiwania tam z uwagi na coraz częstsze wizyty turystów. Nic dziwnego, że tak niezwykle zintegrowany z otaczającą przyrodą budynek stał się atrakcją turystyczną – w końcu kto by nie chciał zobaczyć, jak mieszkali Flinstonowie!.