Dziś idziemy na film

Kiedy w XIX wieku bracia Lumiere zaczęli eksperymentować z zapisem ruchomego obrazu, chyba nikt nie mógł przypuszczać, jak daleko tamte próby zaprowadzą świat kultury. Z całą pewnością kino odegrało gigantyczną rolę w kształtowaniu światowego krajobrazu artystycznego i stanowi obecnie jedną z bardziej sugestywnych i najłatwiej przyswajalnych dziedzin sztuki.

Triumfalny pochód X muzy nie byłby tak imponujący, gdyby nie techniczny postęp, który najpierw zastąpił filmy nieme udźwiękowionymi, a potem czarno-białe kolorowymi. Technika doskonaliła się cały czas, a wraz z nimi filmy zachwycają widza efektami specjalnymi, trójwymiarowym obrazem czy niesamowicie brzmiącym dźwiękiem.

Filmowe premiery najbardziej wyczekiwanych tytułów budzą gigantyczne zainteresowanie na całym świecie. W Polsce kino także posiada silną pozycję, choć rodzime produkcje nie zawsze zyskują uznanie widzów i krytyków.

To jednak temat do zupełnie innych analiz. Jako widzowie mamy prawo wyboru, więc zawsze możemy iść na to, co akurat nas zainteresuje.