Energia geotermalna w Polsce

Czym jest tak naprawdę energia geotermalna? Jest to po prostu energia termiczna skał, które znajdują się we wnętrzu Ziemi – jest to oczywiście odnawialne źródło energii. Dokładniej energia geotermalna, to energia produkowana przez jądro Ziemi, którego temperatura wynosi nawet 5400°C.

Jest dostępna w postaci bardzo gorącej wody (nawet do 200°C) lub pary wodnej. Energia ta jest wykorzystywana do wytwarzania ciepła grzewczego dla potrzeb komunalnych i rolnictwa, a lokalnie do produkcji energii elektrycznej.

Warto wiedzieć, że Polska ma dobre warunki geotermalne, ponieważ 80% powierzchni naszego kraju kryje w sobie wody geotermalne – temperatura wody dla tych obszarów wynosi od 30-130°C. Pomimo tak tłumnie występujących wód ich eksploatacja nie jest prosta.

Główną przeszkodą są warunki ekonomiczne – na przykład koszt wybudowania instalacji wystarczającej do podłączenia 1000 domków jednorodzinnych w przypadku jednego z odwiertów na Podhalu wyniósł aż 20 mln złotych. Obecnie na terenie Polski funkcjonuje osiem zakładów geotermalnych ciepłowniczych oraz jeden jest w budowie.

Bamar Tech