Jak sprawdzić dewelopera?

Kupowanie mieszkań na rynku pierwotnym jest obecnie bardzo modne. Najczęściej, aby załapać się na dobry lokal, trzeba go sobie „wybrać” jeszcze w pierwotnym etapie, kiedy przygotowywany jest pod niego teren. Nikt jednak nie chce kupować kota w worku, dlatego konieczne jest dokładne sprawdzenie dewelopera, zajmującego się daną inwestycją. Pierwszym, co należałoby sprawdzić, jest pozwolenie na budowę, które powinien mieć deweloper.

W przypadku, gdy je posiada, trzeba jeszcze sprawdzić, czy jest ono aktualne i czy zgadza się z planami, jakie ma firma, a także samym planem zagospodarowania przestrzennego. Jest to bardzo ważne, ponieważ deweloper może coś ukryć, zataić lub przeinaczyć. Prócz tego, warto sprawdzić status prawny gruntu, na którym stanie budynek z konkretnym mieszkaniem. Jeśli cała transakcja, przeprowadzana z deweloperem, przebiega nadspodziewanie szybko i bez problemów, zaleca się szczególną ostrożność.

Bardzo możliwe, że w księdze wieczystej, założonej dla nieruchomości, znajdzie się jakiś zapis, który niekoniecznie przypadnie do gustu kupującemu.