Karma dla królików

Jeśli jesteś opiekunem królika domowego to wiesz, że wybór codziennego pokarmu dla tego małego zwierzaka wcale nie jest łatwy. Półki sklepowe uginają się od dziesiątek różnych rodzajów karm zarówno zbożowych, jak i warzywnych czy też ziołowych.

Zbilansowana i pełnoporcjowa karma dla królików powinna być stworzona pod okiem weterynarzy oraz hodowców. Jej produkcja powinna zachodzić na drodze ekstruzji, czyli eliminować wszelkie bakterie, wirusy oraz pleśnie.

Dodatkowo, każda mała granulka w paczce pokarmu powinna mieć dokładnie taką samą wartość odżywczą, aby uszaty nie wyjadał tylko niektórych składników. Odpowiednio zbilansowany pokarm dostarczać musi wapnia i fosforu, które konieczne są do wzrostu i rozwoju organizmu.

Białka zawarte w karmie mają wpływać pozytywnie na mięśnie, a kwasy tłuszczowe zapewnić powinny witalność i ruchliwość zwierzęcia. Cześć produktów dostępnych na rynku zawiera też substancje dodatkowe.

Są to np. wyciągi roślinne, algi morskie czy też minerały w formie chelatowanej.

Pamiętajmy jednak, aby ze względu na wrażliwy żołądek naszych milusińskich nie przesadzać z ilością dobroczynnych składników i zachować umiar w ich podawaniu.