Kosztorys jest podstawą wszelkich prac

Jeżeli marzymy o tym, aby mieć swój dom, to najpierw musimy zadbać o to, aby mieć działkę, na której ten dom postawimy. Gdy już to załatwimy, to koniecznie powinniśmy się zastanowić nad tym, jaki ten dom ma być. Jaki ma mieć metraż, czy ma mieć balkon, czy taras, z której strony działki chcemy zrobić do niego drzwi wejściowe, a także jaki ma być on wysoki. Czasami warto popatrzeć na dostępne projekty, tak abyśmy wiedzieli, co możemy wybrać i żebyśmy mieli przynajmniej podstawowe pojęcie odnośnie tego, jak taki nasz dom może się prezentować. Jednak im większy ma on być, tym większe pieniądze będą potrzebne, a co się z tym wiąże, tym lepiej te fundusze powinniśmy zabezpieczyć.

Kosztorys znajduje się zazwyczaj razem z projektem

Jeszcze przed wybraniem ostatecznego projektu, powinniśmy wiedzieć, ile może nas wynieść jego realizacja, a co się z tym wiąże, ile pieniędzy będziemy musieli mieć zabezpieczonych na tego typu przedsięwzięcie.

Na szczęście, przy każdym projekcie zamieszczony jest kosztorys, a więc właśnie spis wydatków, na które musimy się nastawić, jeśli wybierzemy do realizacji ten konkretny projekt. Dodatkowo warto wiedzieć, że taki kosztorys może występować w dwóch wersjach, jedna będzie obejmowała koszt budowy do zamknięcia budynku, a więc do wstawienia okien i drzwi, druga może obejmować taki koszt budowy, aż do stanu deweloperskiego, czyli takiego, w którym będziemy mogli się wprowadzić, jeśli tylko pomalujemy ściany i położymy podłogi. To pozwala nam oszacować ile jesteśmy w stanie zrobić w pierwszym etapie i czy najpierw zamykamy dom, i dajemy sobie trochę czasu na uzbieranie pieniędzy, czy może od razu doprowadzamy nasz budynek do takiego stanu, aby po urządzeniu wnętrz, dało się z niego korzystać. Warto popatrzeć jakie możliwości mamy tutaj do wyboru, bo tylko wówczas będziemy mieli pewność, że ostateczny efekt nas zadowoli. Musimy też dokładnie przeanalizować kosztorys, bo on pomoże nam określić, jak duży kredyt powinniśmy wziąć, a także na jego podstawie, będziemy mogli przewidzieć, jak długo może trwać taka budowa naszego domu. Dość często kosztorys jest przykładowy, bo niektóre materiały możemy znaleźć taniej, niż jest to w nim wykazane.

Nie mniej warto się z nim zapoznać, bo dzięki niemu naprawdę łatwiej będzie nam określić, czego możemy się spodziewać podczas takiej budowy i na jakie koszty musimy być nastawieni, tak aby mieć pewność, że całe to przedsięwzięcie doprowadzimy do końca, dzięki czemu szybko będziemy mogli się wprowadzić, do naszego wymarzonego domu.