Prąd elektryczny w maszynach

Wyobrażasz sobie życie, w którym nie możesz korzystać z elektryczności? Nie bardzo, prawda? Wykorzystujemy prąd w niemalże każdej chwili i w większości dziedzin naszego życia. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy, w jaki sposób energia ta jest przetwarzana na działanie urządzeń codziennego użytku. Maszyny elektryczne działają w oparciu o zasadę indukcji magnetycznej, czyli siły działającej na poruszający się ładunek elektryczny.

Kiedy wykorzystuje ruch mechaniczny, określa się ją mianem urządzenia elektrycznego liniowego lub wirującego. Jeśli zaś funkcjonuje bez udziału takiego ruchu, można nazwać ją transformatorem. Układy elektromaszynowe mogą specjalizować się w różnorodnych działaniach.

Zdarza się, że wykorzystują energię mechaniczną i przetwarzają ją na elektryczną (np. w prądnicy) lub odwrotnie (tak jak w silniku). Z kolei specjalistyczne przetwornice i transformatory mogą zajmować się przetwarzaniem energii elektrycznej jednego rodzaju na taką, która będzie posiadała inne parametry.

Korzystając z przedmiotów codziennego użytku trudno wyobrazić sobie, ile skomplikowanych reguł kryje się pod działaniem przedmiotów, bez których zwykle nie potrafimy się obejść.

ggdownload.pl