Przydadzą się też ostrogi jeździeckie

O ile podczas luźnej jazdy, możemy trochę pozwolić, aby koń sam prowadził przez jakiś czas, licząc na jego mądrość, o tyle w niektórych sytuacjach musimy mieć całkowitą kontrolę nad tym, co i kiedy robi. To oznacza, że musimy nie tylko nauczyć się w odpowiedni sposób balansować swoim ciałem, ale również powinniśmy się zaopatrzyć w odpowiednie akcesoria, które pomogą nam tą kontrolę nad koniem mieć. Jednym z takich elementów są ostrogi jeździeckie, które przyczepiane są do butów.

Czy wiemy jak wyglądają ostrogi?

Chociaż większość ludzi wie, co to są ostrogi jeździeckie i do czego służą, to jednak nie każdy byłby w stanie tak od razu przywołać ich wygląd. Dlatego warto na początek powiedzieć, że takie ostrogi to metalowe kabłąki zakończone ramionami o różnej długości i różnym zakończeniu. Przypina się je do butów za pomocą specjalnych pasków, aby podczas jazdy móc kierować koniem, w połączeniu z naciskiem łydek na boki konia. Takie ostrogi jeździeckie powinny być przede wszystkim dopasowane do nogi jeźdźca, jak i jego umiejętności. Jednak warto wiedzieć, że w przypadku różnego rodzaju wyścigów i konkursów, wszystko jest tutaj uregulowane i jasno określone.

Zarówno co do ich wielkości, kształtu, jak i sposobu zakończenia.

Trzeba być odpowiednio wyszkolonym

Zanim zaczniemy używać ostróg jeździeckich, musimy najpierw mieć dokładnie wyćwiczone utrzymywanie równowagi w siodle. To ważne, ponieważ ostrogi jeździeckie mogą dotykać boku konia tylko w określonym momencie, kiedy jest to naprawdę potrzebne, w związku z wpływaniem na kierunek jego jazdy i wykonywaniem tego, czego od niego wymagamy. Niedozwolone jest przyciskanie ostrogi jeździeckiej cały czas do końskiego boku. Warto zobaczyć, jakie ostrogi jeździeckie możemy kupić. Jakie mają wielkości i zakończenia, jak również przekonać się, że mogą one mieć gumowe obręcze, które będą dolegały do naszego buta. Z jednej strony dzięki temu będą się one lepiej trzymały na naszych butach, a z drugiej nie będą nas uciskały. Powinniśmy przyjrzeć się różnym ostrogom jeździeckim, tak aby zdecydować, które z nich będą najlepsze dla nas i które najlepiej spełnią swoje zadanie w naszym przypadku.

Wbrew pozorom mogą być one bardzo pomocne jeśli chodzi o oddziaływanie na konia, dlatego warto dopilnować, aby wszystko było tutaj dobrane w odpowiedni sposób.