Przydomowe oczyszczalnie ścieków mogą być dobrym rozwiązaniem

Normą przy dzisiejszym budownictwie, jest już praktycznie to, że nowe budynki od razu posiadają przyłącze do odprowadzania kanalizacji. To sprawia, że mamy do domu podciągniętą wodę, a dodatkowo jest odprowadzaną kanalizację, która siecią rur, prowadzona jest do najbliższej oczyszczalni ścieków, gdzie jest odpowiednio oczyszczana i ponownie puszczana do obiegu. Warto jednak sprawdzić, co możemy zrobić, jeśli mamy działkę na terenie, który takich przyłączy nie posiada, a my nie jesteśmy przekonani do posiadania szamba. Czy nie będzie wówczas dla nas najlepsza przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Jak działa taka przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Ogólnie jest odgórnie narzucony obowiązek podłączenia się do sieci kanalizacyjnej, jeśli mamy taką możliwość, bo znajduje się ona w pobliżu.

Jednak może się zdarzyć tak, że nasza działka znajduje się od takiej sieci dość daleko i wówczas musimy zastosować u siebie jakieś inne rozwiązanie. Jednym z nich jest zamontowanie szamba, jednak wówczas musimy się liczyć z jego opróżnianiem, a im więcej wody będziemy zużywali, tym częściej będziemy musieli zamawiać firmę, która będzie się tym zajmowała, co będzie generowało dodatkowe koszty. Coraz częściej w takich sytuacjach proponowane są przydomowe oczyszczalnie ścieków. Wówczas odchodzi nam wywożenie ścieków, a dodatkowo mamy pewność, że przy odpowiedniej obróbce wszystkie zanieczyszczenia są usuwane, więc taka woda spokojnie może przenikać do gruntu, albo zostać wypuszczona do rzeki.

Oczywiście musimy się tutaj zorientować, jak duża w naszym przypadku musi być taka oczyszczalnia, czy możemy ją wybudować bez informowania kogokolwiek, czy może będzie już większa i wówczas będziemy potrzebowali na jej wykonanie odpowiedniej zgody. Dodatkowo mamy na jej wykonanie określony czas, który nie może być mniejszy niż 30 dni, bo tyle czasu mają urzędnicy na wyrażenie swojego sprzeciwu i nie dłuższy niż 2 lata od uzyskania odpowiednich pozwoleń. Rzecz jasna musi być także zamontowana w odpowiedni sposób i znajdować się w określonej odległości od zabudowań, jednak jeśli zdecydujemy się na jej zamontowanie, to będziemy bardzo zadowoleni. Ekologiczna, tania, prosta w obsłudze.

Taka właśnie jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, którą możemy zamontować wszędzie tam, gdzie sieć kanalizacyjna jeszcze nie jest podciągnięta. To właśnie sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na jej wykonanie, bo dzięki temu mogą wiele zaoszczędzić, jednocześnie dbając o środowisko poprzez prawidłowo oczyszczane ścieki, które następnie przedostają się do gruntu, albo do rzek nie czyniąc im krzywdy.