Staropolskie przysłowie głosi, że z pustego, to i sam Salomon nie naleje. Rzadko kto zdecyduje się na to, by podważać znane od wieków prawdy. Jednak istnienie i prawidłowe funkcjonowanie maszyn pneumatycznych zdaje się przeczyć zacytowanemu przysłowiu. Tego rodzaju urządzenia opierają swoje działanie na nauce z zakresu inżynierii mechanicznej – pneumatyce.
Zajmuje się ona konstruowaniem i wykorzystywaniem w praktyce urządzeń napędzanych… sprężonym powietrzem. Używanie skompresowanej wersji ogólnodostępnej mieszanki gazów jako czynnika roboczego zdaje się być tanim i wyjątkowo praktycznym sposobem wytwarzania energii. Nie zapominajmy jednak, że wcześniej musi zostać odpowiednio przyszykowane. Istotne w stosowaniu sprężonego powietrza są jego charakterystyczne cechy.
Jedną z nich jest brak stałych zanieczyszczeń. Co więcej, tego typu paliwo jest bardzo suche i nie zawiera w sobie oleju. Aby osiągnąć taki stan, zostaje specjalnie przygotowane, przy użyciu różnego rodzaju odolejaczy, osuszaczy, filtrów oraz reduktorów. Ze względu na tak stawiane wymagania, maszyny pneumatyczne zwykle składają się z trzech części: przygotowującej powietrze, sterującej i właściwej, wykonawczej.